more than blue ^^ hüzünden öte…

bu bayram gününde böyle duygusal ve can yakıcı bir filmden bahsetmek biraz ironik belki.. izlediklerim klasörünün tozlu rafları arasında çarptı gözüme birden bire, aslında film 2009 yapımı.. neyse.. sonra biraz bakınınca bu afişe rastladım.. ve bayıldım.. gerçekten.. sevdiğim bir filmdi ama yazmaya elim gitmemişti bir türlü, sırf böyle bir afişi buraya ekleyebilmek için yazmak istedim bir kaç şey..

konuyu ana hatlarıyla belirtmek gerekirse; gençliklerinden beri birlikte olan, tüm zor zamanlarını birlikte atlatmış ve aynı evde yaşayan iki yakın arkadaş.. hayatları kusursuz gibi.. birbirlerini sevdiklerni söyleyiverseler, mutlu sonla bitebilecekmiş gibi her şey..  fakat aslında hiçbir şey göründüğü gibi değil.. bir çok filmden gözüme aşina olan erkek karakterimiz Kwon Sang Woo filmde ki takma ismiyle ‘K.’ ölmek üzere, ve hayatı boyunca aşık olduğu kız ona ve bize göre tam bir farkındasızlığın ortasında..

hüzünden öte adının tahmin ettirdiği gibi oldukça duygusal bir hava da ilerliyor.. ölmek üzere olduğunu bilen K. ölmeden önce sevdiği kadının mutlu olduğundan emin olmak istiyor ve bunun için içinde yaşadığı tüm acılara rağmen kızın yanında bir kaya gibi görünerek, onu başka birine bırakıveriyor..

izleyeli uzun zaman olmasına rağmen oldukça net hatırlayabildiğim sahneler var.. bunlardan biri birlikte gelinlik denemeye gittikleri kısım.. gerçekten çok üzücüydü.. filmin en çarpıcı bölümlerinden biriydi.. fakat sanılanın aksine romantizm ve ayrılık  öğeleriyle doldurulmuş bir film değil.. daha çok  inceden inceye bir sızı hissettim izlerken..  aşık olduğu kızı kendi elleriyle başka bir adamla evlendirişini izlerken, kızın bu kadar kör olabilmesi sinir bozucuydu..

kuzenim ve kardeşim orta kısımlarda sıkılıp bırakmışlardı; böylece en güzel kısımları kaçırdılar.. yani filmin temposunun biraz düşük olduğunu kabul etmeliyim.. ama.. tüm film boyunca çocuğun haline acımaktan beter bir hale geldikten ve kıza karşı edindiğim antipatiden sonra; olayları kızın gözünden de izlemek tüm olaylara farklı bir anlam kazandırdı.. ve bu son kısım çok güzel düşünülmüştü… sıradan görünen olaylar birden bire en çarpıcı karelere dönüştü.. birlikte yemek yedikleri kısmın benim favorim olduğunu söylemek doğru olur sanırım.. siz beğenirmisiniz bilmem ama oldukça güzel bir film bana kalırsa.. hatta son on-onbeş dakikayı da izledikten sonra ‘başa dönüp bir daha izlesem mi?’ diye düşünmedim değil..

ve yazımı burada noktalarken K.’in ağzından bir kısım:  “eğer yeniden doğabilirsem.. yüzük? gözlük? yatak?günlük?… aklına ne geliyorsa öyle doğsam… eğlenceli olmaz mıydı??  beni satın alabilirdin, böylece her zaman yanında mutlu olurdum.”

online izlemek için buyrun

3 thoughts on “more than blue ^^ hüzünden öte…

  1. birbirlerini korumak adına sevgilerini kalplerine gömüp mutluluk maskesi takarak yazık edilmiş bir aşk …. hakkaten yazık ettiler kendilerine…tek akıllı çıkan doktor oldu aşık oldu ve herşeyi göze alıp aşık olduğu kadınla olmak için bir çok şeye susup görmezden geldi sonundada aşklara hatırı sayılır bir veda yaptı helal be doktor sana

  2. ya bacımla beraber izledik ağlaya ağlaya geberdik ya bu neydi böyle çokkkk güzelllllll = ((

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: